• West Carroll School District Staff Listing

     

    MR. ADAM BRUMBAUGH, SUPERINTENDENT

    815-734-3374

    Fax - 815-244-0211

    BOARD OF EDUCATION

    POSITION

    NAME

    Member

    Jerry Anderson

    Member

    Jessica Edwards

    Member

    Beverly Kilpatrick

    Member

    Fred Tipton

    Member

    John McIntyre

    Member

    Dawn Rath

    Member

     

     

    DISTRICT SUPPORT STAFF

    POSITION

    NAME

    Food Service Director

    Cindy Weems   815-734-3374 Extension #5

    Transportation Director

    Bob Nolan – 815-734-3374  Extension #4

    Maintenance Director

    Kurt Beck - 815-734-3374

    Technology Director

    Joe Michels

    Special Education Director


                                         Teresa Maidak - 815-273-7747

    Superintendent’s Secretary

    Deb Myers– 815-734-3374, Extension #1

    District Payroll/Personnel

    Chrisite Novak  - 815-734-3374, Extension #3

    District Bookkeeper

    Claudine Guenzler  - 815-734-3374 , Extension #2

     

     

     

    MR. ANDREW JORDAN - PRIMARY SCHOOL PRINCIPAL

    815-273-7747

    TEACHER                POSITION

    POSITION

    TEACHER

     

    Sarah Hanson           Kindergarten

     Excel  Mary Nolan

     

    Claire Rypkema          Kindergarten

    Excel Jennifer Sandrock

     

    Jennifer McGinnis      Kindergarten

         

    Laurie Swanson          Kindergarten

                                  

     

    Christa Curley           1st Grade

    Special Education

    Rhonda Law

     

    Angela Kamper         1st Grade

    Special Education

    Travis Hartman

     

    Shelly Herbst             1st Grade

    Special Education

    Charlotte Johnston

     

    Rebecca Yochem         1st Grade

    Tittle I- Reading 

    Patty Laughlin

     

     Amanda Galor           2nd Grade

     Tittle I-Reading

    Paula Watson

     

    Colleen Herman           2nd Grade

    Tittle I - Reading 

    Denise Brinkmeier

     

    Amber Findlay             2nd Grade Art Dawn Hansen

     

    Pam Watts                3rd Grade

    Music Anne Pudwill

     

    Lisa Wolfe                 3rd Grade

    Physical Education Salinda Belander

     

    Keta Foltz                 3rd Grade Physical Education Brady Knop

     

    Kim Falk                   3rd Grade

    Guidance Counselor

    Kari Basiden

     

    Judy Mathers            4th Grade

     

     

     

    Kris Yingling             4th Grade

       

     

    Jeanelle Iben             4th Grade 

       

     

    Tammy Haag             4th Grade    

     


    Administrative Secretary

    Gloria Asay

     

     


    Building Secretary

    Jessica Rubio

     

     


    WCPS Nurse

    Tatem Abney

     

     


    PS Library Aide

    Jeanine Bielema

     

     


    Teacher Aides

    Ramona Green, Laurie Biederman, Barb Ritchie,  Angela Lopez,

      Deb Todd,  Lori Wurster, Kathy VanBrocklin, Jean Graziano, and Julia Themas

     

     


    WCPS Custodians

    Jared Green and Jan Kloepping

     


    WCPS Cafeteria

     Jennifer Engelkens, Ruby Johnson, Sue Prins, Tara Allen, Brenda Foster

     


    NWSE Coop Social Worker

     

     

               

     

     

    EARLY STEP PRESCHOOL

    815-273-7747

    POSITION

    NAME

    Director

    Darcie Feltmeyer

    Secretary

    Lyn Francke

    Teacher

    Brenda Atherton

    Teacher

    Kim Caldwell 

    Teacher Aide

    Angie Tuftee

    Teacher Aide

    Becky Moon

    Parent Coordinator

    Roberta Smith

    Parent Educators

     Jillian Naples & Michelle Jensen

     

    WEST CARROLL  SPECIAL EDUCATION PRESCHOOL

    POSITION

    NAME

    Teacher

    Christy Fulfs

    Teacher Assistant

    Tammy Holmbo

     

     

     

    REGIONAL ALTERNATIVE PROGRAM – 815-858-2203

    POSITION

    NAME

    Teacher

    Jeremy Castro

    Teacher Assistant

    Janice Oviatt

    Teacher Assistant

     

     

     

    MRS. JULIE KATZENBERGER- MIDDLE SCHOOL PRINCIPAL – 815-244-2002

    POSITION

    TEACHER

    POSITION

    TEACHER

    Art

    Jui-Hsian Apostolos

    Band

    Emily Bressler

    5th Grade

    Janell Hartman

    Physical Education/Health

    Joe Guilinger

    5th Grade

    Sarah Jordan

    PE/Health/Language

    Deb Manninen

    5th Grade

    Erin Miner

     Science

    Pat Foltz

    6th Grade

    Mary Jo Kelley

    Business/US Histroy

    Jeff Holley

     

     

    Language Arts

    Jeanette Ashby

            6th Grade

             Tracey Rein

    English

    Gina Wilkinson (1/2)

    6th Grade

    Danyelle Ehredt

    Special Education

    Carmen Wright-Holcomb

    6th Grade

    Bill Timm

     Special Education

     Carmen Holcomb

    6th Grade

    Danyelle Ehredt

    Special Education (Excel & Life Skills)

    Sheri  Blake

    Math

    Mike Rowson

    Special Education

    AnnEtta Young

     Vocal Music

    Anne Pudwill

    Special Education

    Tammi Johnson

     Vocal Music

    Samantha Barra

     Guidance Counselor Amanda Rockey

     

    SUPPORT STAFF

    POSITION

    NAME

    Administrative Secretary

    Betty Hartman

    Building Secretary

    Tiffany Mendoza

    Athletic Director

    Travis Findlay

    Nurse

     Cyndie Bouray/Tatem Abney

    Library Aide

    Kim McLuckie

    Teacher Assistants

    Jen Wilkinson, Dawn Wiebenga, Kathy Raymond, Dawn Phelps, Teresa Bauer, Sue Fritz, and Moncia Rieck

    Building Maintenance

    Kyong Cavanagh and Wendy Bradley 

    Food Service Personnel

    Shelley Falls, Brenda Gable, Angie Neis, and Melinda Hartman

             

     

     

    MR. JEFF UTSINGER -  HIGH SCHOOL PRINCIPAL

    815-273-7715

    POSITION

    TEACHER

    POSITION

    TEACHER

     

    Agriculture

    Dan Hartman

    Band

    Emily Bressler (Instrumental)

     

    Agriculture

    Don Mathey

    Choir

    Samantha Barra (Vocal)

     

     Art

    Dawn Hansen

     

     

     

    Drivers Education

    Kevin Venner

     P.E./ Weights

    Matt Leitzen

     

     English

    Eileen Carlson

     Physical Ed          

    Jessica Handel

     

    English

    Chandra Paschal

    Social Studies

    Joe Meade

     

    English

    Gina Wilkinson (1/2)

    Social Studies

    Michael BIcksler

     

     Math

    Laura Spillane

     Social Studies

    Stephen Rudnicki

     
     Math Renee White

    Math-APEX

    Shenel Handel (Aide)

     

    FACS

    Sharon Guilinger

    Spanish-APEX

    Casey Gehant

     

    Science

    Zach Adams

    Special Education

    Stephanie Lehman

     

    Science

    Abby Bradbury

    Special Education

    Mariah Pratt

     
                        Science

    Hannah Davidson

    Special Education

    Paul Waitkoss

     

     

     

    Excel/Life Skills

    Denise Brotzman

     

     

     

     

     

     

     

     

     

                

     

    SUPPORT STAFF

     

    POSITION

    NAME

     

    Administrative Secretary

    Debbie Cottral

     

    Building Secretary

    Missy Hartman

     

     Nurse

    Cyndie Bouray

     

    Guidance Counselor

                                                Dave Baisden  

    Teacher Assistants

    Sherry Allen,  Tammy Heitter, Sue McIntyre,  Dawn Beyer

     

    Food Service Personnel

     Diane Chadwick, Stacy Coats, Laura King and Andrea McCullough

     
     

                                                     SPONSORS AND COACHES

     

    POSITION

    NAME

     

    Freshman Class Sponsors

    Mariah Pratt

     

    Sophomore Class Sponsor

    Dawn Cole

     

    Junior Class Sponsors

    Stephanie Lehman, Denise Brotzman

     

    Senior Class Sponsors

    Debbie Cottral,  Missy Hartman

     

    SADD Sponsor

    Kevin Venner-Freddie Preston

     

    Student Council Sponsors

    Dan Hartman, Missy Hartman

     

    Spanish Club Sponsor

    Casey Gehant

     

    Science Club Sponsor

    Abby Bradbury

     

    Drama Club Sponsor

    Samantha Barra

     

    FCCLA Sponsor

    Sharon Guilinger

     

    FFA Sponsors

    Don Mathey, Dan Hartman

     

     

     

     

    National Honor Society Sponsor

    Stephen Rudnicki

     

    Varsity Football Coach

    Matt Leitzen

     

    Varsity Assistant Football Coach

    Scott Gallentine

     

    Assistant Football Coach

    Tevan Campbell

     

    Varsity Volleyball Coach

    Nia Diercks

     

    F/S Volleyball Coach

    Salinda Belander

     

    Golf Coach

    Joe Meade

     

    Varsity Girls’ Basketball Coach

    Paul Waitkoss

     

    F/S Girls’ Basketball Coach

       

    Varsity Boys’ Basketball Coach

    Stephen Rudnicki

     

    Volunteer Assistant Basketball Coaches

    Scott Glazier

     

    F/S Boys’ Basketball Coach

     

     

    Wrestling Coach

    Assistant Wrestling

    Jeff McIntyre

    Steve Ramirez
     

    Varsity Scholastic Bowl Sponsor

     

     

    F/S Scholastic Bowl Sponsor

    Mike Bicksler

     

    Varsity Baseball Coach

    Scott Glazier

     

    F/S Baseball Coach

    Brian Gilbert

     

    Varsity Softball Coach

    Don Mathey

     

    F/S Softball Coach

    Jerry Biederman

     

    Football Cheerleading Sponsor

    Sue McIntyre

     

    Basketball Cheerleading Sponsor

     

     

    Track Coaches

    Travis Findlay and Chrissy McIntyre

     

    Yearbook Sponsor

    Hannah Davidson