West Carroll School District Staff Listing

 

MR. CRAIG MATHERS, SUPERINTENDENT

815-734-3374

Fax - 815-244-0211

BOARD OF EDUCATION

POSITION

NAME

Member

Mike Highland

Member

Jessica Edwards

Member

Beverly Kilpatrick

Member

Jerry Anderson

Member

John Brigham

Member

Mark Klein

Member

Dawn Rath

 

DISTRICT SUPPORT STAFF

POSITION

NAME

Food Service Director

Cindy Weems - extension 6

Transportation Director

Bob Nolan – 815-213-0139

Maintenance Director

 

Technology Director

Brad Field and Evan James (Technology Assistant)

Special Education Director

Lisa Kuper– 815-734-3374

Superintendent’s Secretary

Barb Cederholm – 815-734-3374

District Human Resource Manager

Claudine Guenzler  - 815-734-3374, extension 4

District Bookkeeper

Denise Noordhoff  - 815-734-3374, extension 3

District Psychologist

Melissa Buchholz– 815-273-7747, ext 215

 

MRS. JEANETTE ASHBY, PRIMARY PRINCIPAL

815-273-7747

POSITION

TEACHER

POSITION

TEACHER

 

Kindergarten

Sarah Hanson



 

Kindergarten

Judy Mathers



 

Kindergarten

Laurie Swanson



 

Kindergarten  
Sara Richmond
K-2 Excel  
Jennifer Sandrock

 



3-5 Excel

Brian Kamper

 

First Grade

Christa Curley

Special Education

Rhonda Law

 

First Grade

Angela Kamper

Special Education

Lisa Kuper

 

First Grade

Shelly Herbst

Special Education

Susanne Foley

 

First Grade

Martha Bull

Excel

Bryan Kamper

 

 

 

 

 

 



Title I - Reading

Denise Brinkmeier

 

Second Grade

Becky Yochem

Title I - Reading

Patty Laughlin

 

Second Grade

Amanda Montross

Title I-Reading

Paula Watson

 

Second Grade

Colleen Herman

Speech

Rhonda Hartman

 

Second Grade

Amber Findlay

 

 

 

Third Grade

Jennifer Sandrock

Art

Dawn Hansen

 

Third Grade

Pam Watts

Music

Anne Pudwill

 

Third Grade

Lisa Wolfe



 

Third Grade

Keta Foltz

Physical Education

Kurt Folk

 

Third Grade

Kim Falk

Physical Education

Brady Knop

 

Fourth Grade

Kris Yingling

Media Specialist

Jennifer McGinnis

 

Fourth Grade

Jeanelle Strohmaier

Guidance Counselor

Kari Baisden

 

 Fourth Grade   

 Tammy Haag

Social Worker

Teresa Maidak

 

 

 

 Psychologist

Melissa Buchholz

 

Administrative Secretary

Gloria Asay

 

 

Building Secretary

Betty Hartman

 

 

Nurse

Krista Boop

 

 

Library Aid

Jeanine Bielema

 

 

Teacher Assistants

Joan Brooks, Ramona Green, Laurie Biederman, Barb Hamling,

 Angela Lopez, Kim Sturtevant, Deb Todd, Diane Wurster and 

 Lori Wurster, Kathy VanBrocklin

 

 

Building Maintenance

Jared Green, Jan Kloepping, Grant Stiles

 

Food Service Personnel

 Bonnie Carter, Ruby Johnson, Jen Hebeler, Deb Morhardt, and TBA

 

 

 

 








 

 

EARLY STEP PRESCHOOL

815-259-2736

POSITION

NAME

Director

Darcie Feltmeyer

Secretary

Lyn Francke

Teacher

Brenda Atherton

Teacher

Kim Caldwell 

Teacher Aide

Lisa Campbell

Teacher Aide

Becky Moon

Parent Coordinator

Roberta Smith

Parent Educators

 Kathy Rasmussen, Pam Wright

 

WEST CARROLL  SPECIAL EDUCATION PRESCHOOL

POSITION

NAME

Teacher

Amy Foster

Teacher Assistant

Tiffany Mendoza 

Teacher Assistant

Tammy Holmbo

 

REGIONAL ALTERNATIVE PROGRAM – 815-858-2203

POSITION

NAME

Teacher

Jeremy Castro

Teacher Assistant

Janice Oviatt

Teacher Assistant

Liz Grissinger

 

 

MRS. JULIE KATZENBERGER- MIDDLE SCHOOL PRINCIPAL – 815-244-2002

POSITION

TEACHER

POSITION

TEACHER

Art

Jui-Hsian Apostolos

Band/Choir

Emily Bressler/Scott Mattison 

English/Social Studies

Patti Adleman

Physical Education/Health

Joe Guilinger

English

Pat Foltz

PE/Health

Deb Manninen

English

Gina Wilkinson

 Science


English

Mary Jo Kelley

Science

Bill Timm

FACS

Candy Silvius

Social Studies

Kyle Tutt

 

 

Special Education


Computers

Salinda Belander

Special Education


Computers/ Social Studies

Jeff Holley

 

 

Math

Pat McIntyre

Special Education (Excel & Life Skills)

Sheri  Blake

Math

Mike Rowson

Guidance Counselor

Candy Silvius

Math


Social Worker

Kassandra Meyers

Media Specialist

Jennifer McGinnis

 

 

 

SUPPORT STAFF

POSITION

NAME

Administrative Secretary

Deb Myers

Building Secretary


Athletic Director

Bob Hartman

Nurse


Library Aide

Kim McLuckie

Teacher Assistants

Jen Wilkinson, Dawn Wiebenga, and Kathleen Raymond, Charlotte Johnston

Teresa Bauer, Becky Wilson

Building Maintenance

Kyong Cavanagh, Peg Paxton and Wendy Bradley (PT)

Food Service Personnel

Shelley Falls, Brenda Gable, Autumn Brown and TBA






 

 

MR. ADAM BRUMBAUGH- HIGH SCHOOL PRINCIPAL

MR. JOE HANSEN-HIGH SCHOOL ASSISTANT PRINCIPAL/ATHLETIC DIRECTOR

815-273-7715

POSITION

TEACHER

POSITION

TEACHER

Agriculture

Dan Hartman

Music

Emily Bressler (instrumental)

Agriculture

Don Mathey

Health

Matt Leitzen

 

 

Health/Business

Salinda Belander

Art

Becca Howe

 Physical Education

Matt Leitzen

 

 

 Physical Education                    

Jessica Handel

Webmaster/Yearbook

Kathy Stines

 Physical Education

Matt Leitzen

Drivers Education

Brady Knop

Science

Zach Adams

Drivers Education

Kevin Venner

 

 



Science

Michelle Konrardy

English

Eileen Carlson

Science

Abby Bradbury

English

Chandra Paschal

Social Studies

Michael Bicksler

English

Leah Larson

Social Studies

Travis Findlay

FACS

Sharon Guilinger

Social Studies

Bryant Suess

    Guidance Counselor

Dave Baisden

Spanish

Kathy Dahlman

Math

Laura Albrecht

 

 

Math

Pat Kelley

Special Education

Roger Ellerbrock

Math

Renee White

Special Education

Stephanie Lehman

Media Specialist

Jennifer McGinnis

Special Education

Michael Spencer

Music and Drama

Scott Mattison (vocal)

Excel & Life Skills

Denise Brotzman

 

SUPPORT STAFF

POSITION

NAME

Administrative Assistant

Anita Stott

Building Secretary

Deb Cottral

 Nurse

Tatum Abney



Teacher Assistants

Sherry Allen, Dawn Beyer, Donna Bielema, Tammy Heitter, Sue McIntyre, Dawn Phelps, Sue Roemer, Manuela Sander

Tutor

Missy Hartman

Building Maintenance

Dawn Cole, Terry Johnson

Food Service Personnel

 Diane Chadwick, Renita Bellich, Stacy Coats and Kelly Larson

 

                                                 SPONSORS AND COACHES

POSITION

NAME

Freshman Class Sponsors

Bryant Suess

Sophomore Class Sponsor

Dawn Cole

Junior Class Sponsors

Stephanie Lehman, Denise Brotzman

Senior Class Sponsors

Anita Stott, Missy Hartman

SADD Sponsor

Kevin Venner-Freddie Preston

Student Council Sponsors

Dan Hartman, Missy Hartman

Spanish Club Sponsor

Kathy Dahlman

Science Club Sponsor

Abby Bradbury

Drama Club Sponsor

Scott Mattison

FCCLA Sponsor

Sharon Guilinger

FFA Sponsors

Don Mathey, Dan Hartman



National Honor Society Sponsor

Bryant Suess 

Varsity Football Coach

Michael Bicksler

Varsity Assistant Football Coach

Andy Hughes

F/S Football Coaches

Jeff Holley F/S, Tyler Vandendooren Fr, Kyle Tutt

Varsity Volleyball Coach

Jessica Handel

F/S Volleyball Coach

Salinda Belander F/S

Volunteer Volleyball Coaches

 

Golf Coach

Kevin Venner

Varsity Girls’ Basketball Coach

Jeanelle Strohmaier

F/S Girls’ Basketball Coach

Kurt Krum

Varsity Boys’ Basketball Coach

Kyle Tutt

Volunteer Assistant Basketball Coaches

Andy Hughes

F/S Boys’ Basketball Coach


Wrestling Coach

Assistant Wrestling

Jeff McIntyre

Steve Ramirez

Varsity Scholastic Bowl Sponsor

Kathy Dahlman

F/S Scholastic Bowl Sponsor

Mike Bicksler

Varsity Baseball Coach

Bryan Kamper

F/S Baseball Coach


Varsity Softball Coach

Don Mathey

F/S Softball Coach

Jerry Biederman

Football Cheerleading Sponsor

Sue McIntyre

Basketball Cheerleading Sponsor

Missy Hartman

Track Coaches

Dave Baisden, Travis Findlay, and Chrissy McIntyre

Yearbook Sponsor

Kathy Stines